Propojení s e-shopem

Lze PROFIT propojit s e-shopem?

Ano. PROFIT umožňuje napojení na e-shopové platformy obdobně jako drahá řešení dostupná na trhu pro jiné ekonomické systémy. V PROFITu si ale vystačíte se standardní licencí PLUS, není třeba dokupovat žádný drahý e-shop konektor nebo podobný rozšiřující modul.

Synchronizovat lze informace o nových objednávkách či fakturách a pokud to umožní strana e-shopu, tak také informace o cenách a stavu skladových zásob ze strany PROFITu směrem do e-shopu.

Výměna dat mezi e-shopem a profitem je realizována prostřednictvím souborů ve formátu XML, pro přenos dat lze využít protokol FTP. Tyto požadavky splňuje většina e-shop platforem, někde jsou pak v nabídce i moduly, které vše usnadňují a umožní i automatizaci, např. tento modul pro PrestaShop.

Synchronizace objednávek

Pro stažení objednávek do PROFITu je třeba nejprve v administraci e-shopu provést uložení (stažení) nových objednávek do souboru ve formátu XML. Tuto funkci má prakticky každá e-shopová platforma, pokud ji nemůžete v administraci e-shopu nalézt, je třeba se obrátit na podporu e-shopu.

Stažený soubor se pak načte do PROFITu pod menu Systém → Importovat data. Jako typ importu zvolíte Objednávky anebo Faktury (podle toho, zda chcete mít tyto záznamy v PROFITu načteny do knihy přijatých objednávek anebo rovnou jako vydané faktury) a zadáte cestu na soubor:

Před prvním zpracováním je třeba nastavit konfiguraci XML souboru - klikněte na odkaz pro nastavení konfigurace a zadejte potřebné detaily týkající se formátu souboru generovaného z vašeho e-shopu. Podrobnosti o tom, jak konfiguraci nastavit, najdete v nápovědě.

Pro mnoho z hlavních platforem (např. Fastcentrik, Eshop-rychle.cz, Bohemiasoft, Prestashop, Mimishop, Oxideshop, Shoptet, Webareal, Webnode...) můžete použít již připravenou konfiguraci - v konfigurátoru pak jen použijete tlačítko Nahrát ze souboru a načtete soubor s názvem vaší e-shop platformy.

Pozor: u těchto konfigurací bohužel nemůžeme garantovat jejich 100% aktuálnost - na straně e-shop platforem dochází ke změnám v jejich struktuře, o čemž my nebýváme informováni a konfigurace poté nemusí fungovat. V takovém případě nás prosím informujte, bude-li to možné, připravíme aktualizovanou konfiguraci.

Poté kliknete Zpracovat a objednávky se načtou do PROFITu:


Pokud e-shopová platforma podporuje FTP a umí automaticky vytvářet XML soubor nových objednávek, můžete si nastavit parametry stahování přes FTP a vše bude ještě jednodušší. V tomto režimu odpadá vytváření souboru v administraci a jeho ruční stahování. Import objednávek je pak otázkou dvou kliknutí.

Synchronizace ceníku a skladu

Pokud vaše e-shopová platforma obsahuje funkci pro načítání XML s údaji o cenách a skladové zásobě, z PROFITu lze pro e-shop exportovat takový soubor.

V PROFITu použijte funkci pod menu Systém → Exportovat data. Jako typ exportu zvolíte Ceník a dále navolíte export prodejních cen (prodávané produkty) a další podrobnosti (např. zda se mají exportovat i obrázky). Do souboru se vyexportuje kromě cenových údajů i informace o stavu skladových zásob.

Další zpracování záleží na e-shopu. Je třeba se dotázat na provozovatele, jakým způsobem lze informace z XML souboru nahrávat a zpracovávat.

Automatizace

Je-li vše nakonfigurováno, je provedení jedné synchronizace otázkou pár kliknutí. Vše lze ale dotáhnout ještě dál - PROFIT může vše provádět automaticky.

Automatizace je ovšem závislá na podpoře ze strany e-shopu - musí umožňovat automatické vytváření souboru s novými objednávkami a jeho stahování přes FTP. Pokud toto lze, tak můžete v PROFITu nakonfigurovat automatické zpracování importů a exportů pod menu Nastavení → Možnosti → Program → Automatické úlohy:

V nastavených časech se pak vykoná požadovaná úloha, tzn. provede se stažení a import anebo export a nahrání souboru na FTP server e-shopu. Další informace k tomuto tématu najdete v nápovědě.