Zásadní změny v silniční dani

Paragraf
25.11.2022

V letošním roce došlo k zásadním změnám v oblasti silniční daně, a to s účinností již pro rok 2022. Klíčovou změnou je zrušení silniční daně pro osobní vozidla či autobusy, resp. pro veškeré kategorie kromě nákladních vozidel, přičemž pro nákladní vozidla se dosavadní pravidla zásadně mění.

Podrobné informace o této novele naleznete v tomto článku z webu finanční správy:

Informace k novele zákona o dani silniční

Co se mění pro běžného podnikatele?

Silniční daň byla prakticky zrušena pro osobní vozidla, autobusy a dodávky (do 3,5 tuny), zemědělské stroje a některé další druhy vozidel dosud dani podléhající. Pokud máte v obchodním majetku pouze taková vozidla, byla Vám automaticky zrušena registrace k silniční dani a přiznání, které byste jinak podávali s termínem do konce ledna, již podávat nebudete. Rovněž u většiny nákladních vozidel dochází k faktickému zrušení daně - nákladní automobily s hmotností do 12 tun v předmětu daně sice zůstávají, nicméně je pro ně nově stanovena nulová výše daně. Fakticky tak silniční daň od roku 2022 platí už jen pro provozovatele těžkých nákladních automobilů a přívěsů s hmotností nad 12 tun.

Co když jsem zaplatil zálohy na silniční daň?

Pokud pro vás skončila povinnost odvádět silniční daň, avšak v roce 2022 jste ještě poslali zálohy, finanční úřad vám je vrátí na základě vaší žádosti. Na žádost není žádný speciální formulář, sepište obecnou žádost a v PDF formátu ji pošlete na FÚ datovou schránkou, v žádosti uveďte číslo vašeho bankovního účtu, kam chcete přeplatek zaslat.

Jak se změny projeví v PROFITu?

S ohledem na to, že mezi našimi uživateli je jen naprosté minimum podnikatelů a firem, které provozují flotilu těžkých tahačů nad 12 tun, přijali jsme rozhodnutí, že již problematika přiznání k silniční dani nebude v našem programu dále vyvíjena. Samotná funkce pro sestavení přiznání bude z menu PROFITu v nejbližší aktualizaci odstraněna. V případě, že se vás sestavení přiznání i nadále bude týkat, tj. máte v majetku nákladní vozidla nad 12 tun, bude třeba nově přiznání sestavit ve formuláři na webu Finanční správy (mojedane).