Použití na Linuxu nebo macOS

Lze provozovat PROFIT na Linuxu nebo macOS, případně i jiných operačních systémech?

Ano, PROFIT je sice nativní aplikace pro Windows, ale na Linuxu, macOS nebo jiných operačních systémech je možné jej používat, buď ve virtuálním počítači s Windows anebo pomocí specializovaného softwaru pro spouštění Windows programů, např. WINE.

Použití virtuálního počítače

Výhodou použití virtuálního počítače je 100% kompatabilita - zaručená plná funkčnost PROFITu. Nevýhodou je určitá těžkopádnost tohoto řešení a také to, že pro nainstalované Windows budete potřebovat licenci - bez ohledu na to, že jde pouze o virtuální počítač.

Pro virtuální Windows budete potřebovat vhodný software, např. freewarový program VirtualBox:

https://www.virtualbox.org/

Jedná se o intuitivní (klikací) nástroj, který Vám umožní uvnitř Vašeho Linuxu, macOS nebo jiného operačního systému vytvořit virtuální počítač s Windows a v něm pak provozovat PROFIT.

Použití WINE

Pomocí vrstvy WINE lze instalovat PROFIT přímo na Linux nebo macOS (u mac ale pozor na to, že to bude funkční jen na strojích s procesory architektury X86/X64, nikoliv s jinými, např. M1/M2). Použití WINE navíc nezaručuje absolutní kompatabilitu - některé dílčí rozdíly proti běhu na Windows zaznamenáte, nicméně hlavní funkce budou použitelné stejně jako na Windows.

Výhodou je, že nepotřebujete licenci pro Windows, PROFIT bude integrován přímo do operačního systému a bude rychlý (programy přes WINE mohou podle některých zdrojů mít lepší výkonnost než přímo na Windows).

Návod pro instalaci na Linuxu Ubuntu (32-bitové WINE):

1) Nejprve stáhněte a nainstalujte WINE podle instrukcí z této stránky:

https://wiki.winehq.org/Ubuntu

2) Nainstalujte MDAC pomocí utility winetricks. Jděte do příkazové řádky (terminálu) a zadejte příkaz:

winetricks jet40 mdac28

Nainstaluje se windowsová komponenta potřebná pro databázové programy:

Poznámka: na některých distribucích Linuxu nemusí být utilita winetricks nainstalovaná. V takovém případě musíte nejprve nainstalovat winetricks podle návodů z dokumentace nebo diskusních fór k dané distribuci.

3) Stáhněte instalátor PROFITu a spusťte jej prostřednictvím spouštěče WINE:

Pokud vám instalátor nejde spustit a dostáváte chybové hlášení 'The file is not marked as executable', nemáte u daného souboru povolena práva pro spouštění. Klikněte na soubor pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti → Oprávnění a zaškrtněte volbu Povolit spouštění souboru jako programu.

Instalace poté proběhne standardně jako ve Windows:

A po instalaci lze PROFIT standardně spustit:


Návod pro instalaci na macOS:

Postup je principiálně stejný jako na Linuxu, tzn. je potřeba nainstalovat WINE včetně komponenty MDAC (ODBC) a poté PROFIT. U macOS to však, jak uvedeno výše, bude fungovat jen s procesorem Intel, nikoliv tedy s ARM procesory Apple (M1/M2). Je možné, že v budoucnu to pomocí nějakého softwaru půjde i na těchto procesorech, nadějně vypadá vývoj např. CrossOver nebo Parallels, garanci vám ovšem dát nemůžeme.

Lze na Linuxu nebo macOS provozovat také datový serveru PROFITu?

Ano, toto je možné pomocí nativního software pro daný operační systém. Instalaci serverového software (Firebird 4.0) stáhněte podle Vašeho operačního systému z této stránky:

https://firebirdsql.org/en/firebird-4-0-1/

Upozornění: u instalací na Linuxu nebo macOS se snažíme poskytovat podporu stejně jako uživatelům na Windows, avšak i přes tento návod, Linux/macOS nejsou naše oficiální platformy a negarantujeme, že budeme schopni pomoci v případě potíží.