Použití na Linuxu nebo macOS

Lze provozovat PROFIT na Linuxu nebo macOS, případně i jiných operačních systémech?

Ano, PROFIT je sice nativní aplikace pro Windows, ale na Linuxu, macOS nebo jiných operačních systémech je možné jej používat, buď ve virtuálním počítači s Windows anebo pomocí vrstvy WINE.

Použití virtuálního počítače

Výhodou použití virtuálního počítače je 100% kompatabilita - zaručená plná funkčnost PROFITu. Nevýhodou je určitá těžkopádnost tohoto řešení a také to, že pro nainstalované Windows budete potřebovat licenci - bez ohledu na to, že jde pouze o virtuální počítač.

Pro virtuální Windows budete potřebovat vhodný software, např. freewarový program VirtualBox:

https://www.virtualbox.org/

Jedná se o intuitivní (klikací) nástroj, který Vám umožní uvnitř Vašeho Linuxu, macOS nebo jiného operačního systému vytvořit virtuální počítač s Windows a v něm pak provozovat PROFIT.

Použití WINE

Pomocí vrstvy WINE lze instalovat PROFIT přímo na Linux nebo macOS (ale jen na Macu s procesorem Intel), FreeBSD nebo Solaris. Toto řešení sice nezaručuje absolutní kompatabilitu - některé dílčí rozdíly proti běhu na Windows zaznamenáte, ale všechny hlavní funkce budou použitelné jako na Windows.

Výhodou je, že nepotřebujete licenci Windows, PROFIT bude integrován přímo do operačního systému a jeho běh bude rychlý (programy na Linuxu přes WINE mohou podle některých zdrojů mít i lepší výkonnost než přímo na Windows).

Návod pro instalaci na Linuxu (Ubuntu):

1) Nejprve stáhněte a nainstalujte WINE podle instrukcí z této stránky:

https://wiki.winehq.org/Ubuntu

2) Nainstalujte MDAC pomocí utility winetricks. Jděte do příkazové řádky (terminálu) a zadejte příkaz:

winetricks jet40 mdac28

Nainstaluje se windowsová komponenta potřebná pro databázové programy:

Poznámka: na některých distribucích Linuxu nemusí být utilita winetricks nainstalovaná. V takovém případě musíte nejprve nainstalovat winetricks podle návodů z dokumentace nebo diskusních fór k dané distribuci.

3) Stáhněte instalátor PROFITu a spusťte jej prostřednictvím spouštěče WINE:

Pokud vám instalátor nejde spustit a dostáváte chybové hlášení 'The file is not marked as executable', nemáte u daného souboru povolena práva pro spouštění. Klikněte na soubor pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti → Oprávnění a zaškrtněte volbu 'Povolit spouštění souboru jako programu'.

Instalace poté proběhne standardně jako ve Windows:

A po instalaci lze PROFIT standardně spustit:


Návod pro instalaci na macOS:

Postup je principiálně stejný jako na Linuxu, tzn. je potřeba nainstalovat vrstvu WINE včetně komponenty MDAC (ODBC), popř. CrossOver či jiné obdobné běhové prostředí pro Windows aplikace, poté nainstalovat PROFIT.

Upozornění: budete-li provozovat PROFIT na Linuxu nebo macOS, budeme se Vám snažit poskytovat podporu stejně jako jiným uživatelům, je však třeba akceptovat, že Linux a macOS i přes tento návod nejsou naše oficiální platformy a 100% funkčnost nemůžeme garantovat.

Lze na Linuxu nebo macOS provozovat také datový serveru PROFITu?

Ano, toto je možné pomocí nativního software pro daný operační systém. Instalaci serverového software (Firebird 2.5) stáhněte podle Vašeho operačního systému z této stránky:

https://firebirdsql.org/en/firebird-2-5/